PROJE ADI : KULELİ ASKERİ LİSESİ TEŞHİR VE TANZİMİ


YAPIM YILI : 2004
                    

Kuleli / İSTANBUL

FATİH SULTAN MEHMET (1451-1481) İSTANBUL’U ALDIĞI ZAMAN KULELİ’NİN ŞİMDİ BULUNDUĞU YERDE BİR KORU, İÇERİSİNDE DE BİR MANASTIR İLE BİR KULE BULUNUYORDU. MANASTIR BİR SÜRE YENİÇERİLERİN KIŞLASI OLARAK KULLANILDI.

KIŞLA MEVKİİ BOSTANCIBAŞI ODALARI DİYE ANILIRKEN ZAMANLA GÜZEL VE SÜSLÜ BİR BAHÇE HALİNE GELİŞİNDEN OLACAK KULELİ BAHÇESİ DİYE TANINMIŞTIR. KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN, PADİŞAH OLUNCA BAHÇEDE YÜKSEK BİR KULESİ BULUNAN DOKUZ KATLI VE HER KATI FISKİYELİ HAVUZLARLA SÜSLENEN BÜYÜK BİR KASIR YAPTIRMIŞTIR. SULTAN AHMET III (1703-1730) DEVRİNDE KULE BAHÇESİ VE ETRAFI HAS OLARAK KENDİSİNE VERİLMİŞTİR. BİZANS DEVRİNDEN KALAN KULE YIKTIRILMIŞTIR.

II. MAHMUT (1808-1839) DÖNEMİNDE, BOSTANCIBAŞI ODALARI MEVKİİNDE, YANİ OKULUN ŞİMDİ BULUNDUĞU YERDEKİ BU KIŞLA, KULELİASKERİLİSESİ’NİN İLK YAPISI OLMUŞTUR. ABDÜLMECİT DEVRİNDE KIŞLA YANINCA YERİNE, YARI KARGİR OLARAK YENİSİ İNŞA EDİLMİŞTİR. İKİ TARAFINA DA KULELER YAPILDIĞI İÇİN KIŞLAYA BU TARİHTEN İTİBAREN KULELİ KIŞLA DENİLMEYE BAŞLANMIŞTIR.

ABDÜLAZİZ DEVRİNDE (1861-1876) KIŞLA ANA DUVARLARI KAGİR, İÇ BÖLMELERİ, TAVAN VE TABANLARI AHŞAP OLARAK İKİ KAT HALİNDE İNŞA EDİLMİŞ; BÖYLECE BUGÜNKÜ KIŞLA ORTAYA ÇIKMIŞTIR.

KULELİASKERİLİSESİ TEŞHİR VE TANZİM İŞİNDE MÜZE OLARAK DÜZENLENECEK BÖLÜMÜN DÖŞEMESİNDEN TAVANINA KADAR EN İNCE DETAYA KADAR HER ŞEY DÜŞÜNÜLEREK ÇALIŞILMIŞTIR. OKUL MÜZESİ İÇİN VİTRİNLER TASARLANIRKEN, PERDESİNDEN, DUVARDAKİ BOYASINA KADAR BİR BÜTÜNLÜK OLUŞTURULMUŞTUR.

 

   

       

   
 

With the famous application -MotionX, Swiss traditional smartwatch can communicate bi-directionally with iPhone and omega replica watches Android applications, and can provide personalized life record application to rolex replica watches record the body's messages. Watch battery more replica watches uk without charge, you can meet the application of swiss replica watches various functions.