PROJE ADI : PANTOKRATOR SARNICI


YAPIM YILI : 2006 - Hala devam ediyor
                    

Unkapanı / İSTANBUL

 

ZEYREK, BİZANS DÖNEMİNİN ŞEHİR İÇİNDEKİ ÖNEMLİ MANASTIRLARINDAN BİRİ OLAN PANTOKRATOR MANASTIRI’NIN SU SARNIÇLARI OLARAK BİZANS İMPARATORU 2. IOANNES KOMNEMOS TARAFINDAN 12. YÜZYILDA İNŞA ETTİRİLDİ. BİZANSIN YEREBATAN SARNICINDAN SONRA ÜÇÜNCÜ BÜYÜK SU SARNICI OLDU.
İSTANBUL’UN FETHİNDEN SONRA UZUNCA BİR SÜRE İÇİNDE SU BULUNDUĞU SANILAN VE DAHA SONRA BİLİNMEYEN BİR NEDENLE SU KAYNAĞI KURUYAN SARNIÇ, LİMON DEPOSU OLARAK KULLANILDI.

MİMARİ AÇIDAN DİĞER SARNIÇLARDAN OLDUKÇA FARKLI OLAN ZEYREK SARNICI, İÇ GENİŞLİĞİ 18 METRE, UZUNLUĞU YAKLAŞIK 50 METREDEN OLUŞAN BİR ALANI KAPSIYOR. SİMETRİK BİR PLANA SAHİP OLAN SARNICIN İÇİ UZUNLAMASINA 3 NEF HALİNDE YAPILMIŞ. SÜTUN BAŞLIKLARI DEVŞİRME VE ORİJİNALDİR.  

KAYNAKLARA GÖRE, PANTOKRATOR SARNICI’NIN BAŞKA HİÇBİR BENZERİNDE RASTLANMAYAN BATI VE KUZEY DUVARLARI ÜZERİNDE UZANAN TONOZLU DEHLİZLERİ, AYIRICI ÖZELLİKLERİNDEN BİRİNİ OLUŞTURUYOR. AYRICA YERALTINDA DEĞİL DE YER ÜSTÜNDE OLMASI BAKIMINDAN DA AYRICALIK GÖSTERİYOR. PANTOKRATOR SARNICI, GEÇMİŞTE ÜSTÜNDE BULUNAN MANASTIRA DÜZGÜN BİR TERAS SAĞLAMAK AMACIYLA YAPILMIŞTIR.

RESTORASYON ÇALIŞMALARININ BİTİMİNİN ARDINDAN SERGİ VE KONFERANS SALONU OLARAK KULLANILMASI PLANLANIYOR.   

       

   
 

The birth of replica rolex the first quartz watch was around the 1960s. The beginning of uk replica watches the birth of quartz watch, really shocked the watch market. Mechanical watch suffered a similar "catastrophe" catastrophe rolex replica watches, but now we can see in replica watches uk the watch market, the proportion of mechanical watches did not decrease.