PROJE ADI :

TAYYARE APARTMANLARI
(RAMADA OTELİ)


YAPIM YILI : 1987
                    

Laleli / İSTANBUL

 

BEYAZIT İLE AKSARAY ARASINDA KALAN SEMTİN ADINI XVI.YÜZYILDA BU SEMTE YAPILAN  VE ÜZERİNDE LALE MOTİFLERİ BULUNAN “LALELİ ÇEŞME” DEN ALDIĞI SÖYLENMEKTEDİR.

BU AD III.SULTAN MUSTAFA TARAFINDAN 1759-1763 YILLARI ARASINDA YAPTIRILAN CAMİYE DE VERİLMİŞTİR.DAHA SONRA BU CAMİNİN ÇEVRESİNDE OLUŞAN SEMT DE LALELİ ADIYLA ANILMAYA BAŞLANMIŞTIR.31 MAYIS 1918 GÜNÜ CİBALİ VE FATİH MAHALLELERİNİ KÜL EDEN YANGINDA 7500 EVİN YANMASI İLE AÇIKTA KALAN BİNLERCE AİLEYİ BARINDIRACAK YER YAPILMASI İÇİN HÜKÜMETİN GAYRETLERİNİN YANI SIRA HALKTAN DA BÜYÜK BİR YARDIM KAMPANYASI GELMİŞTİR.

MİMAR KEMALETTİN BEY TARAFINDAN “HARİKZODOĞAN (YANGINLA UĞRAŞANLAR) APARTMANLARI OLARAK 1918 VE 1922 YILLARI ARASI GELENEKSEL TÜRK MİMARİSİNİN SOSYAL KONUTLARI OLARAK PLANLANMIŞ VE İNŞA EDİLMİŞLERDİR.”HARİKZODOĞAN APARTMANLARI” CUMHURİYETİN İLANINDAN SONRA “TEYYARE CEMİYETİ’NE (TÜRK HAVA KURUMU) BAĞIŞLANMIŞTIR.

TEYYARE APARTMANLARI  ADINI ALAN BİNALAR; RESTORASYONA BAŞLANDIĞI 1985 YILINA KADAR  UZUN SÜRE BAKIMSIZ KALMIŞTIR.ÇATI KOTLARI İLE  BİRLİKTE ALTIŞAR KATLI, ORTALARI AVLULU 4 AYRI BLOKTAN OLUŞAN TEYYARE APARTMANLARI, BODRUMSUZ VE TÜRKİYE’NİN İLK BETONARME YAPILARI OLARAK TARİHTEKİ YERİNİ ALMIŞTIR.